Náš přístup

Návštěva přírodní památky Janičův vrch je příležitost k uvědomění si souvislostí.

 

Do přírodní památky je zakázán vstup s jednorázovými obaly = odpadky (pet lahve, plechovky, tetrapaky, plasty…)

I při sebelepším záměru zafouká vítr – v lomu fouká silně a často – a odpadky končí ve vodě, kde je musí lovit potápěči.

Odpadky nám sice zmizí z očí, když je „slušně schováme“ do barevné popelnice. Problém se znečištěním plasty, mikroplasty a dalším obtížně odbouratelným marastem zůstává.

Nezměníme systém, ale svůj přístup změnit můžeme a stačí tak málo:

Plátěný pytlík na pečivo, lehká síťovka na ovoce a zeleninu, vlastní láhev na vodu, či kelímek na kávu, ušetří v horizontu času tuny zbytečného odpadu, který končí na přeplněných skládkách, nebo je exportován do Asie, na výrobu levných triček.

V Mikulově teče z kohoutku lahodná voda – v celosvětovém měřítku je to luxus. Pití vody z kohoutku šetří nejen přírodu, ale i Vaši peněženku.

 

Jídlo do lomu si můžete nosit v rekrabičkách, nebo v rekelímcích (na více použití) Do rekrabiček Vám v Mikulově podají jídlo s sebou:

Veganská restaurace Veggie dick, Husova 64/49, 692 01 Mikulov – nabízí jídlo převážně z lokálních sezonních potravin.

Restaurace vznikla na podporu činnosti Spolku www.pralesdetem.cz. Zaměřeného na ochranu divoké přírody: protipytlácké programy, čištění moří a pláží od plastů, ochrana pralesů před kácením jejich skupováním…5% z každého jídla, které v restauraci sníte jde na ochranu divočiny.Je so částí světové ochrany přírody a naše činnost má mezikontinentální dosah. Naší energií jsou protipytlácké aktivity, ochrana kriticky ohrožených druhů zvířat a

Bistro Drogérka, Náměstí 28/23, 692 01 Mikulov – kvalitní kuchyně pro milovníky zvířat na talíři.

 

Na výkaly pevné i tekuté u vody v lomu máme Biolan – kompostovatelnou toaletu z Finska. Díky sofistikovanému systému nesmrdí a nepotřebuje ke svému fungování jedovaté roztoky, jako chemické toalety. Po 2 letech navíc z odpadu vzniká hnojivo.

A pokud na Vás přijde velká potřeba kousek dál, třeba na kopečku, kde nejsou toalety, svůj „dárek zemi“ zahrabejte, nebo alespoň posypte listím – brouci a bakterie tak snáze a rychleji zpracují, co po Vás zůstalo, včetně toaletního papíru.

 

 

V ceně vstupenky jsou k použití na místě ekologické opalovací krémy na minerální bázi. Jedná se o cenově nejdostupnější opalovací prostředky na českém trhu. Pokud si přejete krémy kvalitnější, mohu doporučit dražší přípravky, například od firmy Ecce Vita, Nobilis Tilia, Just…a mnohé další. Širokou nabídku má například firma https://www.biooo.cz

Voda si zaslouží ohleduplnost a péči nejen v lomu u Mikulova.

 

Běžné syntetické krémy jsou v přírodě těžko odbouratelné. Ani přírodní oleje nejsou vhodnou variantou. Zanechávají na vodě mastný film, který se později usazuje na dně. Proto je používání těchto přípravků v přírodní památce přísně zakázáno a při porušení návštěvního řádu je návštěvník povinen odejít bez nároku na vrácení vstupného.

 

Ohleduplnost k životnímu prostředí jde ruku v ruce s ohleduplností k vlastnímu zdraví. To, co prospívá životu v přírodě, prospívá i nám lidem. Svým životním stylem spolu tvoříme svět, ve kterém žijeme.

 

Provozovatel Přírodní památky Janičův vrch

Romana Ertlová

Vystudovala sociální práci na FFUK. Věnuje se józe, masážím, somatickému koučingu a organizaci seberozvojových aktivit ve svém studiu Dračí Blaho v Praze, na Jánském vršku.